#7: Jak obliczyć zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie?

Atrakcyjność człowieka, często oceniana jest przez pryzmat masy ciała. Przystępując do jakichkolwiek ćwiczeń, czy diety mamy w naturze nieustanne stanie na wadze, by sprawdzić, czy aby na pewno dieta czy ćwiczenia przynoszą rezultaty. W momencie, gdy waga stoi w miejscu, czy wzrosła o kilka jednostek popadamy w panikę i kompleksy. Zatem, czy wynik, który ukaże się na wyświetlaczu wagi jest rzeczywiście odpowiednim źródłem wiedzy o naszym ciele? ZDECYDOWANIE NIE!

Określanie otyłości nie powinno wiązać się z ocenianiem wartości masy ciała, tylko z analizą poziomu tkanki tłuszczowej. Dlaczego? Duża masa ciała nie koniecznie musi wiązać się z nadwagą, ponieważ sama waga nie bierze pod uwagę relacji pomiędzy tkanką tłuszczową, a tkanką mięśniową.


 Samo ważenie się i porównywanie wyniku z różnymi tabelami prawidłowej masy ciała powodowało i powoduje często u ludzi popadanie w stany niezadowolenia, po drugie nie obejmowało i nie obejmuje całej populacji ludzi. Weźmy pod lupę najpopularniejszy sposób określania otyłości, a mianowicie wskaźnik BMI, który jest stosowany przez rzesze ludzi. Ten sposób obliczania prawidłowej masy ciała, który wykorzystuje ciężar ciała i wzrost, wyznacza pewną wartość. Otrzymana wartość dzieli społeczeństwo na szczupłych, normalnych, z nadwagą, otyłych i super otyłych. Jednak wskaźnik ten jest wielce niewymierny, ponieważ nie obejmuję:
  • osób o dużej muskulaturze
  • sportowców,
  • kobiet w stanie błogosławieństwa (w ciąży),
  • dorastającej młodzieży,
  • osób starszych.
Najważniejszym parametrem dla wszystkich powinien stać się więc poziom tkanki tłuszczowej, który jest najbardziej miarodajny. Ilość tkanki tłuszczowej (BF %) jest rzeczywistym wskaźnikiem problemów z wagą lub też nie, ponieważ bierze pod uwagę tylko poziom tłuszczu, a nie całą masę ciała, która obejmuję każdą składową organizmu (mięśnie, organy wewnętrzne, układ kostny, wodę i inne).

Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie można obliczyć za pomocą kilku metod. Niektóre z nich wymagają jednak specjalistycznego sprzętu i wiążą się z wizytą u lekarza specjalisty. Jedną z najmniej skomplikowanych metod jest tzw. metoda YMCA, a jej prostotę zawdzięczać można wykorzystaniu tylko dwóch zmiennych, podczas dokonywania pomiarów. A mianowicie:

  • obwód pasa (talii) w cm
  • masę ciała w kg

Poniższa tabela przedstawia wzór, który ma ułatwić obliczanie wartości, a także uzyskanie prawidłowego wyniku:
Tkanka tłuszczowa potrzebna jest jednak organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. To ona stanowi dla nas ochronę przed zimnem i chłodem, to ona chroni narządy wewnętrzne i stawy, to ona jest dla nas magazynem energetycznym i witaminowym w trudnych chwilach. Zawartość tkanki tłuszczowej utrzymywana w przedstawionych w tabeli przedziałach zapewni nam świetny wygląd i zdrowe ciało. Dlatego zachęcam wszystkich do badania zawartości tkanki tłuszczowej.