#20: Tłuszcze, węglowodany, białka - dzienne zapotrzebowanie.

Białka, węglowodany i tłuszcze są podstawowymi składnikami diety, których nie powinno zabraknąć. Przechodząc na dietę sugerujemy się proporcjami poszczególnym elementów, przyporządkowanych danej diecie. Zapominamy tym samym, że nasz organizm może potrzebować ich odrobinę więcej lub mniej (w zależności od diety) niż dana dieta nam dostarcza.
Najwyższy czas poznać poznać odpowiednie proporcje tych składników, aby wyeliminować jeden z podstawowych błędów żywieniowych.


Źródło
 

 
Tłuszcze:
Największy wróg osób, które przechodzą na dietę. Wbrew pozorom przy normalnym trybie jedzenia ciężko jest się ich pozbyć z jadłospisu.

1 gram tłuszczu, to 9 Kcal !
Dziennie zapotrzebowanie to ok. 25%

Tłuszcze dzielimy na 2 grupy: nasycone i nienasycone. Te pierwsze zdecydowanie należą do tych gorszych, których powinniśmy unikać i mogą stanowić zaledwie 10% dziennej porcji jedzenia. Znajdziemy je w serach, lodach, śmietanie, wieprzowinie, wołowinie, szynce, kiełbasie i oleju. Warto jest, więc unikać tego typu produktów i zastąpić je takimi, które zawierają głównie tłuszcze nienasycone. Te z kolei dzielą się na 2 podgrupy: jednonienasycone, wielonienasycone.
Tłuszcze jednonienasycone znajdziemy m.in. w oleju rzepakowym oliwie z oliwek, orzechach laskowych, awokado oraz filecie z makreli.
Tłuszcze wielonienasycone to składniki: oleju słonecznikowego, oleju kukurydzianego, majonezu, sardynkach i tuńczyku w oleju.


ŹródłoWęglowodany:
Chcesz szybko schudnąć? Wyeliminuj je całkowicie z diety! Ale czy to zdrowe, gdy ich brakuje?
Węglowodany dzielimy na 2 grupy: proste i złożone.
Węglowodany złożone są odpowiedzialne za utrzymanie wysokiego stanu energii oraz uczucie sytości. Spalane są bardzo wolno i przechowywane w wątrobie i w mięśniach w postaci glikogenu.
Możemy je znaleźć w produktach tj.: fasola, makaron, ryż, kasza. Zawierają błonnik i mają niewiele kalorii i tłuszczu.
Węglowodany proste zawierają mniej błonnika, dzięki czemu się bardziej kaloryczne, spalane sa bardzo szybko. Znajdziemy je w niektórych produktach spożywczych i przetworzonym cukrze, np. w cukrze, makaronie, ziemniakach, dyni.

1 gram węglowodanów, to zaledwie 4 Kcal!
Dziennie zapotrzebowanie to ok. 50-60%


Źródło
Białka:
Białko stanowi podstawowy element budulcowy mięśni i zaraz po węglowodanach zapewnia dodatkowe źródło energii.
Głównymi źródłami białka są produkty, tj.: ryby, przetwory mleczne, białe mięso, warzywa strączkowe, soja.

1 gram białka to 4 Kcal!

Jednak dawka dziennego zapotrzebowania zależy od całkowitej masy ciała danej osoby. Na 1 kg masy ciała przypada 0,8 grama białka. Z tego wynika, że ważąc (w moim przypadku) 57kg powinnam codziennie dostarczać organizmowi 45,6 gramów białka.

Dzienna dawka białka oscyluje, więc w granicach 12-15%