#24: Dzienne zapotrzebowanie organizmu na cukier

Fot. snstoman.wordpress.com
Nie da się ukryć, że często wybierając dietę, szukamy tej, która chociażby w minimalnym stopniu pozwoli nam na odrobinę słodkiej przyjemności. Znaleźć taką jest bardzo trudno, bo jak sie okazuje cukier i dieta nie idą w parze. Za pewne jednym z jego walorów jest smak. Dzięki niemu czujemy się znacznie lepiej. Wystarczy, że jego poziom spadnie, a nasz nastrój momentalnie się zmienia - na gorsze rzecz jasna! Wydaje się, więc, że wyeliminowanie go z jadłospisu nie wchodzi w grę, bo zwyczajnie jest szalenie trudne.
Cukier pod postacią czekolady, batoników, słodkich przekąsek jest niebezpieczny dla zdrowia i prowadzi do wielu chorób, m.in. otyłości, czy nadwagi. Ponadto niszczy zęby, zmniejsza odporność organizmu, dostarcza pustych kalorii, osłabia kondycje skóry i włosów, a także ogranicza przyswajanie wielu składników odżywczych i osłabia działanie niektórych witamin i minerałów (wit. B, magnez, wapno).



Dzienna dawka zapotrzebowania organizmu na cukier zależy od masy ciała.

1kg masy ciała = 6g cukru

Z tego wynika, że moje dzienne zapotrzebowanie na cukier to ok. 342g.

Kiedy nie chcemy przechodzić na dietę, a aktywność fizyczna jest wystarczająco intensywna, by spalić nadmiar kalorii i czujemy, że nie mamy potrzeby całkowitego ograniczenia zjadanych cukrów, warto zastąpić je owocami, czy warzywami. W przypadku słodzonej kawy, czy herbaty, możemy stopniowo ograniczać ilość wsypywanego do nich cukru, a gdy jesteśmy zwolennikami gazowanych słodkich napojów i soków, zamieńmy je na zwykła mineralną niegazowaną wodę. Dla łasuchów, które nie potrafią wypić niesłodzonej kawy poleca się zastąpienie cukry, np. miodem, który jest o wiele zdrowszy niż tradycyjny słodzik.